juli 2022 | Minas Värld
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
    • Startsida
    • Vem är jag
    • Kategorier
      • Tankar och funderingar
      • En helt vanlig dag i min värld
      • Litteratur och studier
      • Livet med barn
      • Utmaningar
      • Veckans mest positiva
      • Fotografering
      • Resor och utflykter
      • Författardrömmar och skrivande
      • Cheerleading
      • Livet under och efter en utmattning
      • Månadssummering
      • Julkalender 2019
      • Böcker
      • Samarbeten
      • Fotoutmaningen
      • Frågor och svar
      • Mina tipsar
    • Arkiv
      • juli 2022
      • juni 2022
      • maj 2022
      • april 2022
      • mars 2022
      • februari 2022
      • januari 2022
      • december 2021
      • november 2021
      • oktober 2021
      • september 2021
      • augusti 2021
      • juli 2021
      • juni 2021
      • maj 2021
      • april 2021
      • mars 2021
      • februari 2021
      • januari 2021
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
    • Instagram
    • Fotograf Marina
      Minas VärldIf you can dream it you can do it!
      Gå till ,[object Object]
      minasvarld
      minasvarld
      Marina Brodin

      Fotograf, skribent, student, mamma och kreatör.
      Jag är tänkaren vars hjärna aldrig tar ledigt. Tänkaren som älskar havet, studerar kreativt skrivande och drömmer om att bli författare. Jag söker ständigt nya utmaningar och ger aldrig upp. Här får ni ta del av mitt skrivande och vägen mot målet att en dag lyckas, trots motgångarna som kommer på vägen. Jag blandar skrivande med foto och bjuder på tankarna som ständigt far runt i mitt huvud. Sedan blir det livet i stort och vad som sker i min värld. Jag har något att berätta och jag gör det mer än gärna för är det något jag lärt mig i livet så är det att allt går om man bara vill. Välkommen att ta del av min värld där vad som helst kan hända.

      Ni når mig på minabrodin@gmail.com

      • Facebook
      • Instagram
      • Nouw

      Arkiv

      • juli 2022
      • juni 2022
      • maj 2022
      • april 2022
      • mars 2022
      • februari 2022

      Kategorier

      • Böcker
      • Cheerleading
      • En helt vanlig dag i min värld
      • Fotografering
      • Fotoutmaningen
      • Frågor och svar
      • Författardrömmar och skrivande
      • Julkalender 2019
      • Litteratur och studier
      • Livet med barn
      • Livet under och efter en utmattning
      • Mina tipsar
      • Månadssummering
      • Resor och utflykter
      • Samarbeten
      • Tankar och funderingar
      • Utmaningar
      • Veckans mest positiva

        Prenumerera

        Instagram @minabrodin

        Instagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodin

        Länkar

        • Fotograf Marina
        Resor och utflykter

        Solnedgång i Grekland

        söndag, 31 juli, 2022, 7:14 fm

        Är det något som lockar mig varje sommar så är det att uppleva solnedgången, sedan finns det solnedgångar och så finns det solnedgångar.

        Den ena är aldrig den andra lik och på vissa ställen är de bara mer magiska än andra.

        Solnedgång i Grekland
        Himlen färgar sig rosa och magi skapas, men vad är bäst? Soluppgång eller solnedgång?
        För mig har det alltid varit viktigt varje sommar att få uppleva så många solnedgångar som möjligt. Jag fullkomligt älskar att se när solen går ner och skapar de där färgerna som är unika varje gång. Att se solen gå ner vid havet slår det mesta och när vi var på Kos var den helt fantastisk.

        Eftersom jag sällan ser soluppgången då jag är kvällsmänniska så har solnedgången blivit min. Det är ett måste att uppleva den och i Marmari där vi bodde kunde vi njuta av det varje kväll. En stilla promenad efter middagen ner mot stranden bara för att få se solen gå ner. Eftersom solen går ner väldigt tidigt i Grekland så gällde det att vara redo när det väl hände. Vi upplevde den flera gånger under veckan och ingen var den andra lik.

        Inga bilder ger den rättvisa
        Tror egentligen inte att en enda bild ger den riktigt solnedgången rättvisa. Man måste liksom uppleva den på plats bara för att se de rätt och riktiga färgerna. Jag säger absolut inte att solnedgången är bättre i Grekland, men känslan är en annan. Snarare tror jag att det är havet som gör den extra magisk. Vågornas skvalpande samtidigt som himlen ändrar färg.

        Vi upplevde några fantastiska solnedgångar under vår resa och nu hoppas jag få uppleva ytterligare några till här under sommaren. På något vis ger de mig energi och vem vill inte uppleva detta.

        Kram Mina


        • Dela på Facebook
        • Postad i: Resor och utflykter

        Gillar

        Kommentarer

        En helt vanlig dag i min värld

        Hemma är inte bäst

        lördag, 30 juli, 2022, 7:19 fm

        Borta bra, men hemma är inte bäst. Hade hellre stannat kvar ett tag och njutit lite till.

        Trodde inte att jag skulle behöva denna tjocka tröja och jag hade hellre varit utan den.

        Hemma är inte bäst
        I går morse klockan sju klev vi innanför dörren hemma och då kändes det som att jag höll på att frysa ihjäl. När vi klev utanför dörren på Arlanda var det bara sex grader och jag kände bara för att ta första bästa plan till solen igen. Hade ingen alls lust att åka hem och hade gärna stannat ett tag till. Helt utan krav och i värmen. Gick runt hela dagen igår och frös, vilket kändes konstigt med tanke på att det faktiskt är juli. Hemma är inte bäst just nu.

        Just nu hade jag hellre satt mig tillrätta i solstolen och läst klart min bok. Badat i havet och bara ätit god mat och njutit av lugnet. Att komma hem var inte alls kul och visst är det skönt att sova i sin egen säng och slippa sand på golvet, men jag hade föredragit det ändå. Bara några dagar till. Bara lite sol och bad till med världens bästa sällskap. För vilken vecka vi har haft tillsammans. Ett underbart minne för livet, precis som alla resor man gjort.

        Försöker och har mina knep
        Jag visste att jag skulle känna så här när jag kom hem, men ändå är det tråkigt. Därför har jag mina knep för att njuta även om vi inte är kvar. En semester är ett minne som vi aldrig glömmer och tänk alla de bilder vi har, alla minnen vi har i våra huvuden som bara får oss att le. Därför kommer jag att suga på detta länge och jag har ett antal inlägg jag hade velat skriva under veckan, men som aldrig blev av. Ska försöka låta bli att tråka ut er med min semester, men det är ett sätt att föreviga den ytterligare lite till.

        Än har jag inte skrivit om det finaste och bästa, men det får bli ett sätt att suga på karamellen ytterligare. Även om hemma inte är bäst just nu så måste jag göra det bästa av det ändå. Hade gärna varit kvar, men verkligheten kallade på mig. Verkligheten ville göra mig uppmärksam på att mitt liv även är här och jag är tacksam över att få uppleva denna vecka. Efter ett jobbigt år trodde jag aldrig att jag skulle kunna göra detta tillsammans med miniversionen av mig själv. Suger på karamellen och kommer uppskatta även att vara hemma. Snart i alla fall.

        Kram Mina


        • Dela på Facebook
        • Postad i: En helt vanlig dag i min värld

        Gillar

        Kommentarer

        Böcker

        Berg och Läckberg

        fredag, 29 juli, 2022, 3:15 em

        Då har jag adderat två till böcker i utlästa böcker. Sommaren är läsningens tid för mig och jag hoppas det hänger i sig.

        Faye och Sofia bjöd på underhållningen i två helt olika böcker. Den ena intensiv och den andra något avhuggen.

        Berg och Läckberg
        Två helt olika författare. En debut och en erfaren. Underhållande båda två, men på helt olika sätt.
        Sommaren bjuder mig på mycket ro och underhållning tack vare läsandet just nu och jag tänkte dela med mig även av dessa två romaner. Den ena mer känd än den andra och Berg och Läckberg lyckades roa mig båda två.

        Vingar av silver av Camilla Läckberg
        Jag har tidigare läst En bur av guld som även den handlade om Faye och den kvinnan skyr inga medel för att behålla sitt liv och skydda de hon älskar. Faye trodde att allt löst sig och att hon lyckats skydda sin dotter från det onda hennes far utsatt henne för och kunde leva på sina framgångar med företaget Revenge. Då kommer hoten mot både företaget och hennes familj tätt följt av varandra. Faye tvingas än en gång ta till medel som inte alltid är lagliga för att skydda sina familj och det framgångsrika företag hon byggt upp. En kvinnas hämnd är vacker och brutal!

        Det är en roman om systerskap och att ta för sig i livet. Lyxiga kläder, stora våningar och ett umgänge bland överklassen i Stockholm. Faye kommer från en trasig barndom, men har lyckats ta sig upp i livet och skapat sig en rik tillvaro som hon inte tänker låta någon ta i från henne. Kan säga att jag läste ut denna roman på en kväll för att jag ville veta hur det skulle gå. Samtidigt som man hejar fram Faye och vill att hon ska lyckas är det många gånger på fel sida av lagen som hon härjar, vilket gör berättelsen skev. Kanske är det därför den är underhållande då det skildrar något långt bort ifrån det liv man lever. Spänning och lyxliv.

        Kan verkligen rekommendera denna, om ni inte redan läst den. Mycket underhållande och tar en med på en resa i hämndens tecken för att sätta åt de män som försöker lura dessa starka kvinnor.

        Grindvakterskan av Elvira Berg
        Sofia har sagt upp sig för att anta utmaningen att rusta upp Svartsjös slottspark. Det hon inte vet är hur förfallen parken är och hur mycket jobb som väntar henne.
        Det hon heller inte vet är vad som finns i jorden eller för den delen vilken historia som finns inom slottets väggar. Den händige Paul blir hennes hjälpreda i parken och han finns där i alla lägen. Jobbet börjar och det dyker upp den ena efter den andra överraskningen. Slottets ägare Eric är även han ett mysterium och ju mer Sofia får veta om honom och hans familjs förflutna så växer intresset. Vad finns för hemligheter i Svartsjö?

        Det är Elvira Bergs första kärleksroman och hon skapar en värld av mysterium, även om romanen är lika förutsägbar som de flesta kärleksromaner. Trots det innehåller den en spänning och man vill veta hur det ska gå. Kan man häva förbannelser och vilka förbannelser vilar över slottet och dess ägare?
        Det är en fin berättelse även om jag personligen hade önskat mig ett mer utdraget slut. Kanske kom upplösningen lite väl snabbt och möjligen var slutet en aningens likt många andra kärleksromaner. Trots det är romanen underhållande och ur den aspekten är den läsvärd.

        Läsningen fortsätter och biblioteket hemma är stort. Det finns mycket att välja mellan och nu blir det nog några spänningsromaner och lite deckare för att bryta den här kärlekskarusellen.

        Kram Mina


        • Dela på Facebook
        • 1
        • Postad i: Böcker

        Gillar

        Kommentarer

        Instagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodinInstagram minabrodin

        minasvarld

        • Gå till Profil
        • Gå till Startsidan
        • Gå till RSS
        • Gå till Sitemap

        Blogga på Nouw

        • Skapa konto
        • Tjäna pengar på din blogg
        • Tagga produkter med Metapic
        • Flytta din blogg till Nouw

        Bloggar

        • Allmänt
        • Annat
        • Design & inredning
        • Foto
        • Föräldraskap
        • Hästar & ridsport
        • Mat & recept
        • Mode
        • Personligt
        • Resor & utland
        • Sport
        • Träning & hälsa

        Nouw

        • Magazine
        • Allmänna villkor
        • Sekretesspolicy
        • Kakor
        • Kontakta oss
        • Hjälp
        • Driftinformation
        • Build: 2022-07-28 01:48